Niektóre modele mundurów wojskowych cieszą się dużym zainteresowaniem wśród cywilów. Na przykład koszule w stylu militarnym są niezwykle popularne wśród myśliwych i wędkarzy, a także miłośników sportów ekstremalnych.
Cechy koszul militarnych
Ze względu na specyficzne zastosowanie koszule tego typu składają się z dwóch stref strukturalnych - tułowia (tułowia) oraz rękawów z kołnierzem. Body jest w większości wykonane z mieszanek stretchu. Taki materiał dobrze odprowadza pot podczas noszenia sprzętu bojowego, a w niektórych modelach również ogrzewa organizm człowieka w chłodne dni. Z kolei koszule flanelowe w kratę są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Długo zachowują swoje pierwotne właściwości fabryczne. Na rękawach, ramionach i kołnierzyku zastosowano tradycyjny mieszany materiał - rip-stop. Rękawy są zwykle wyposażone w naszywane kieszenie w mankietach lub na ramionach, ponieważ nie są zakryte przez sprzęt. Może być rzep (rzep) do mocowania naszywek (pasków) i innych insygniów. Kołnierz jest zwykle stojący.
Zalety koszul wojskowych
Koszule wojskowe mają wiele zalet. Najczęściej są zszyte z oddychających materiałów, aby odprowadzać wilgoć z ciała i szybko wysychać. Nie utrudniają ruchów i są odporne na brud, kurz i wilgoć. Koszulę można łatwo prać w pralce. Koszule taktyczne są wytrzymałe i wygodne w noszeniu. Pozwalają wygodnie poruszać się z plecakiem i sprzętem na duże odległości. Wytrzymałe rękawy koszuli bojowej chronią przed ukąszeniami owadów i ukąszeń. Tego typu sprzęt znajduje szerokie zastosowanie nie tylko wśród przedstawicieli wojska i organów ścigania, ale także wśród miłośników outdooru. Rzecz w tym, że koszule wojskowe są dość zróżnicowane, zarówno pod względem kroju, materiału wykonania, jak i kolorystyki. Istnieją modele z długim rękawem, bez ocieplenia i ocieplone, jednokolorowe, kamuflażowe itp. Ich główne zalety to łatwość noszenia, wytrzymałość, paroprzepuszczalność (materiał skutecznie odprowadza wilgoć z organizmu), odporność na zwiększone naprężenia. Specyficzne wymagania dotyczące wojskowych koszul wojskowych dotyczą również materiałów do produkcji. Produkty te mają strukturę kompozytową, podzieloną w zależności od budowy ciała ludzkiego na tors i rękawy. Część tułowia wyróżnia się największą różnorodnością materiałów produkcyjnych, ponieważ od tego zależy poziom komfortu noszenia. Wybór między nimi zależy od sezonowości koszuli. W większości przypadków są to tak zwane tkanki „membranowe”, które utrzymują optymalną temperaturę ciała dzięki zdolności do usuwania wilgoci z powierzchni skóry oraz obecności wyraźnych właściwości termoizolacyjnych. We wczesnych wersjach koszul tors był wykonany z mieszanki bawełny i tkaniny syntetycznej.